Pátá vlna (kniha)

9. prosince 2016 v 21:57 | Alexis |  Recenze
Zdravím všechny!
Slib je slib, a ty se přece mají dodržovat. Už jsem udělala recenzi na Pátou vlnu/ film, tak teď je na řadě kniha.


Kniha:Pátá vlna

Autor: Rick Yancey

Žánr: Sci-fi

Anotace:
Cassie je jedna z mála lidí, co přežili všechny čtyři vlny způsobené mimozemšťany. Nejdřív vypnuly elektriku, čímž přestala komunikace, ustala doprava a vše, co bylo s elektrikou spojené, bylo nenávratně pryč. Druhá jsou uměle vytvořené přírodní katastrofy. Hurikány, zemětřesení a tsunami ničící větší města. Nakonec přišla nákaza a lidé pomalu umírali po milionech. Po tomto incidentu se začali lidé shromažďovat. Nakonec se ukázalo, že nikdo nemůže věřit nikomu. Objevili se "Ti druzí", kteří se snažili pozabíjet zbytek. Naše hlavní hrdinka musí najít svého bratra, jenž byl odvlečen vojáky na tajnou základnu a přitom zjistí krutou pravdu.
Pátá vlna je blízko.
Styl psaní:
Osobně, trochu jsem se bála číst knížku, která je z pohledu dívky a napsaná autorem. Proto mě příjemně překvapilo bezproblémové čtení. Hned se dostáváte k věci a věty jsou spíše jednoduší, než přeumělkované. Některé pasáže jsem, bohužel přeskakovala a asi nejčastěji nebo spíš jenom u Cassie. Zato Benovi kapitoly jsem si užívala a byli, spíše oddychové. Alespoň pro mě.

Spoilers!!!

Část děje:
Na úplně první stránce je popsán, jak se dostali "ti druzí" na zemi, nebo spíš, jak se malá část sem infiltrovala. Pak se dostáváme ke Cassie. Sama už nějakou chvíli tráví v lese. Tam je asi o trochu bezpečněji žít. Lepší slovo by bylo asi přežívat. Když jí dojdou zásoby, chodí často do benzínky, která je však nebezpečně blízko silnice. (Jak jinak, je to přece benzínka.) Tam, najde muže. Je zraněný a přesto se ho Cassie bojí, protože by to mohla být past. Stejně ho ale nakonec ho stejně zabije. Zde je mimochodem vidět její paranoia. Pak jsou tu části popsané jejím bratrem, který si později dá přezdívku "Nuget", a taky Benem, do něhož byla Cassie zamilovaná. Jak jsem řekla u filmu: Miliony lidí umřou a zbyde on, který byl náhodou idol naší hlavní hrdinky? Teď se dostáváme k Evanovi, našemu rytíři na bílém koni. Asi by spíše bylo na místě napsat "Tím druhým" na bílém koni. Prostě jsem si ho nemohla oblíbit. Nevím proč, ale připadal mi moc citlivý na mimozemšťana, co zabíjí lidi. To byl asi důvod toho mého přeskakování stránek. Musím ale uznat, že konec jsem si užila. Nebyl prodlužovaný a krásně svižně se četl.

Závěr:
Příběh je na první pohled zajímavý, to musím uznat. A obálka je překrásná. Když si pak, ale přečtete knihu do cca poloviny, něco vás zastaví ve čtení. Bud' to, že je tato kniha přeromantizovaná nebo prostě někdy nechápete, jak dospěli k tomuto rozhodnutí. Ano, nedokážu si nerýpnout, ale...No tak. Ta holka žila nějaký ty měsíce ve strachu, že ji zabijou. Pak ji zachrání někdo cizí, po chvilce ho políbí a za další chvilku jí řekne, že náhodou E.T., který se ale do ní zamiloval a znovu poznal, jaké je to cítit. Je to sci-fi! Necpěte tam romantiku. Pokud však nejste puntičkáři jako já, tak je to skvělé čtení. Někdy jsou části příliš zdlouhavé, jenže ve vás zůstane pocit, který jakoby vám říkal "Přečti si to, jinak budeš litovat. Musíš to dočíst!" A pak to dočtete a hele. Teď se nemůžete dočkat, až si někde koupíte další díl, a i když jste v tom našli nějakou chybičku, tak se na rozdíl od filmu dají snadněji přehlédnout.


Hodnocení: 80%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama